Η πρόσκληση από το Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων ήταν ξεκάθαρη...  "Μετά την επικύρωση της εκλογής και την ανακήρυξη του επιτυχόντος και των επιλαχόντων συνδυασμών, σύμφωνα µε τις υπ' αριθµ. 15/2019 και 16/2019 αποφάσεις του Πολυµελούς Πρωτοδικείου Νάξου, η ορκωμοσία των τακτικών Δημοτικών Συμβούλων, των Συμβούλων των Κοινοτήτων και οι Πρόεδροι των Κοινοτήτων κάτω των 300 κατοίκων θα πραγματοποιηθεί  στο Δημοτικό Θέατρο «Ιάκωβος Καμπανέλλης», στο Δημαρχείο, στις 25/08/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:30, ώστε σε δημόσια συνεδρίαση, σύμφωνα με το άρθρο 52 του Ν. 3852/ 2010". 

Οπότε σήμερα, Κυριακή 25 Αυγούστου, στις 11.30 το πρωί στο κατάμεστο "Ιάκωβος Καμπανέλλης"  πραγματοποιήθηκε  η τελετή... Οι πρόβες ολοκληρώθηκαν, όλοι φόρεσαν το καλό κοστούμι και ορκίστηκαν...είτε με θρησκευτικό, είτε με πολιτικό... Και βέβαια είχαμε μία σημαντική αλλαγή.. Αυτή που έρχεται από την δημοτική παράταξη ¨Μαζί Αλλάζουμε" του Λεονάρδου Χατζηανδρέου Πριν από μερικές ημέρες ο Γιάννης Αξαόπουλος υπέβαλλε την παραίτησή του με αφορμή τις αλλαγές στον "Κλεισθένη" ...και τη θέση πήρε ο πρώτος επιλαχών (με τις περισσότερες ψήφους) Θανάσης Μπερστιάς..

Ο τελευταίος στην προσωπική του σελίδα στο fb 'έγραψε..."Ευχαριστώ από καρδιάς τους συνοδοιπόρους μου σε αυτό το όμορφο ταξίδι!!! Επιπλέον ευχαριστώ τους συμπολίτες μου που με εμπιστεύτηκαν με την ψήφο τους!!!!"

Τα Λιμενικά νέα του εύχονται καλή και ευδόκιμη θητεία!

Ποιοι ορκίστηκαν ως δημοτικοί σύμβουλοι; 

Από την παράταξη του νέου Δημάρχου Δημήτρη Λιανού «Ενωμένοι Μπροστά» έχουμε τους:

Λιανός Δημήτριος

Βαθρακοκοίλης Νικόλαος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Κατσαράς Ευάγγελος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Μαυρομάτης Φώτιος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Μαργαρίτη Παρασκευή (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Παντελιάς Ευάγγελος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Πολυκρέτης Εμμανουήλ (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Τσολάκης Ιωάννης (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Μανιός Δημήτριος (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

Ορφανός Ηλίας (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

Σιδερής Νικόλαος (Μπέης) (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

Πράσινος Δημήτριος (Εκλογική Περιφέρεια Δονούσας)

Γαβαλάς Ιωάννης (Εκλογική Περιφέρεια Ηρακλειάς)

Ταγκούλης Ιωάννης (Εκλογική Περιφέρεια Κουφονησίων)

Από την παράταξη του κου Χατζηανδρέου «Μαζί Αλλάζουμε»

Λεονάρδος Χατζηανδρέου

Κάρλοβιτς Νικόλαος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Μαράκης Ιωάννης (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Μπερτσιάς Αθανάσιος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου) (αντί του Γιάννη Αξαόπουλου) 

Πιτταράς Αντώνιος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Κορακίτης Εμμανουήλ (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

Μανδηλαράς Γεώργιος (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

Από την παράταξη του Βασίλη Βρούτση («Δύναμη Δημιουργίας»

Βρούτσης Βασίλης

Βασαλάκης Αντώνιος (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Φουτάκογλου Κατερίνα (Εκλογική Περιφέρεια Νάξου)

Βάβουλας Εμμανουήλ (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

Μαράκης Ιωάννης (Εκλογική Περιφέρεια Δρυμαλίας)

και  Νομικός Νικόλαος (Εκλογική Περιφέρεια Σχοινούσας)

και τέλος ο Ιωάννης Κορρές από την «Λαϊκή Συσπείρωση»