Στις Οινούσσες έφτασαν το απόγευμα της Παρασκευής τα σκάφη που μετέχουν στην Aegean Regatta, ολοκληρώνοντας το τρίτο σκέλος του αγώνα από τα Ψαρά, απόστασης 48 ναυτικών μιλίων.

Οι αυξομειώσεις στην ένταση και την κατεύθυνση των ανέμων υποχρέωσαν τους ιστιοπλόοους να επιδείξουν τα γρήγορα αντανακλαστικά και τη ναυτοσύνη τους για να ανταπεξέλθουν στις ξεχωριστές συνθήκες του αγώνα που διοργανώνεται για 19η φορά από τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και την Επιτροπή Ανοιχτής Θαλάσσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Ωστόσο η καλύτερη ανταμοιβή ήρθε το πρωί της Παρασκευής, όταν όλοι οι κάτοικοι των Ψαρών κατέβηκαν στο λιμάνι για να αποχαιρετήσουν τους περίπου 500 ιστιοπλόους και να τους ευχαριστήσουν που επέλεξαν το νησί τους για πρώτη φορά ως σταθμό της Aegean Regatta.

O Δήμαρχος Ψαρών, Κώστας Βρατσάνος δήλωσε: «Το βασικό μέλημα ήταν να μπουν και να δέσουν με ασφάλεια. Αυτό έγινε στη νέα πλωτή εξέδρα, οι συμμετέχοντες γνώρισαν το νησί μας και παρόλο που υπήρξε ένα πρόβλημα με την εξεύρεση δωματίων βρέθηκαν ακόμη και κάποια σπίτια Ψαριανών που έλειπαν για να φιλοξενηθούν κάποιοι σ'αυτά. Ήταν σημαντική η προβολή και η διαφήμιση που έγινε στο νησί. Μάλιστα ορισμένοι μας είπαν ότι εντυπωσιάστηκαν από τα Ψαρά και θα έρθουν ξανά»..

 

Από αγωνιστικής πλευράς, το σκάφος BAXIMUS με κυβερνήτη τον Θανάση Μπαξεβάνη πολύ δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση στην κατηγορία ΙRC καθώς έχει νικήσει και στις τρεις κούρσες, ενώ το ίδιο συμβαίνει και στην κατηγορία ORC Sport με το MELIPLOE που έχει πλήρωμα από την Αυστραλία.

Τα αποτελέσματα της τρίτης ιστιοδρομίας Ψαρά - Οινούσσες είναι:

 

IRC

  1. BAXIMUS με κυβερνήτη τον Θανάση Μπαξεβάνη
  2. ΟΧYGONON με κυβερνήτη τον Ακη Τσαλίκη
  3. ΤΑΚΕ WIND με κυβερνήτη τον Andrey Ukhin

 

ORC Performance

  1. ANATELOUSSA AFRODITI με κυβερνήτη τον Γιώργο Αυγερινό
  2. GRANMA X με κυβερνήτη τον Xριστόφορο Πριτσούλη
  3. ΑΝΑΧ με κυβερνήτη το Νίκο Αναγνώστου

τ

ORC Sport

  1. MELIPLOE με κυβερνήτη το Nick Thliveris

2.       DIMITRA με κυβερνήτη το Νίκο Κουφίδη

3.       ΑFRODITI SOLARIS με κυβερνήτη ton Bασίλη Μηλιώτη

 

Μετά την ολοκλήρωση των δύο τριών  ιστιοδρομιών τα τρία πρώτα σκάφη ανά κατηγορία είναι:

 

IRC

  1. BAXIMUS με κυβερνήτη τον Θανάση Μπαξεβάνη
  2. ΟΧYGONON με κυβερνήτη τον Ακη Τσαλίκη
  3. ST.ANNA με κυβερνήτη τον Vlas Kadetov

 

ORC Performance

  1. ANATELOUSSA AFRODITI με κυβερνήτη τον Γιώργο Αυγερινό
  2. ERYTOS II με κυβερνήτες τους Κώστα Μάνθο και Σταύρο Τσάβαλο
  3. MAMMA AIUTO με κυβερνήτη τον Θανάση Στεργιανό

 

ORC Sport

  1. MELIPLOE με κυβερνήτη το Nick Thliveris

2.       FAIRYTALE με κυβερνήτη τον Αριστοτέλη Χατζησταματίου

3.       KRAKEN με κυβερνήτη τον Δημήτρη Μαράκη

 

Η Αegean Regatta ολοκληρώνεται σήμερα Σάββατο 24 Αυγούστου με παράκτιες διαδρομές στις Οινούσσες και με την απονομή στους νικητές στην πλατεία Ναυτοσύνης.

Συντονιστής όμιλος για τη διοργάνωση της Aegean Regatta 2019 είναι ο Λ.Ο.Ι.Α.Θ. Μυτιλήνης και συνδοργανωτές Όμιλοι οι : Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου, Ν.Ο. Χίου, Ν.Ο. Σάµου, Ν. Ο. Λέρου, Ι.Ο. Μυτιλήνης, Π.Ε.Κ.Ε.Β. Η Marina Mytilini είναι χορηγός της Aegean Regatta.